Staff List
Senior Leadership Team |
Jenny Betts | Principal |
Alistair Gibb Matthew Chaplin Darren Meitiner-Harvey |
Senior Vice Principal Vice Principal Vice Principal |
|
Faye Edwards Lance Halliwell Alison Ross Kevin Stronach Chas Thorpe |
Assistant Principal Assistant Principal Assistant Principal Assistant Principal Assistant Principal |
|
Year Leaders |
Claire Herridge Mark St Claire Louise Bull Sydney Moore James Brown |
Year 7 Year 8 Year 9 Year 10 Year 11 |
Team Leaders |
Elizabeth Shaw Kiaia Anderson Jada Griffith-Sackey Sinead Siddall Olga Valverde Rebecca West Lauren Jones Will Searl Sucheta Handa |
Art & Technology Computer Science English Humanities MFL Maths Physical Education Performing Arts Science |
SEND |
Jenni Tomlinson Edith Ellicott Jane Marshall |
SENDCo Deputy SENDCo Coordinator of Learning Support |
Art and Technology Faculty |
Paula Crook Susie Devonport Molley Harriott Judith Malyon Jenny Papadatou Steven Rose Elizabeth Shaw |
Food Technology Teacher Deputy Head of Technology Art and Design Teacher Technician Art and Photography Teacher Design Technology Teacher Team Leader Art and Technology |
English Faculty |
Nerisse Appleby Natalie Chaplin Jada Griffith-Sackey Gillian Hawkins Sydney Moore Georgia O'Connell Larissa Tait |
English Teacher English Teacher Head of English Library Coordinator English Teacher/Year Leader English Teacher Librarian |
Humanities Faculty |
Elliot Cook James Elliott Hassan Noor Sinead Siddall Eliza Williams |
History Teacher Trainee Geography Teacher Deputy Head of Humanities Team Leader Humanities History Teacher |
ICT Faculty |
Kiaia Anderson Afshan Bhutta |
Associate Head of ICT ICT Instructor |
Mathematics Faculty |
Gee Adonoo Florence Burgess Nathan Davies Alexandra Ivan Rebecca West Michal Zawislak |
Maths Teacher Deputy Team Leader Maths Maths Teacher Maths Teacher Team Leader Maths Maths Teacher |
Modern Foreign Languages Faculty |
Tracey Alvarez Marisa Satterly Olga Valverde |
MFL Teacher MFL Teacher Team Leader MFL |
Performing Arts Faculty |
William Searl Saffron Selfe |
Team Leader Performing Arts Drama Teacher |
Physical Education Faculty |
James Brown Louise Bull Lauren Jones Ryan Vickery Ashton Payne |
PE Teacher / Year Leader PE Teacher / Year Leader Team Leader Physical Education Deputy Head of PE PE Teacher |
Science Faculty |
Wesley Flaherty Sucheta Handa Claire Herridge Azim Kader Ray Patterson Jack Ellis Mark St Claire Samantha Woodford |
Science Teacher Team Leader Science Science Teacher / Year Leader Science Teacher Senior Science Technician Senior Science Technician Science Teacher / Year Leader Deputy Team Leader Science |
Cover Staff |
Elly Constantine Gabriela Cozma Jack Reddish Samantha Sugden |
Cover Supervisor Cover Supervisor Cover Supervisor / Instructor Cover Supervisor / Instructor |
Student Support |
Noreen Alvarez Michelle Cornish Michelle Cleare Emma Ford Sharon Leggett Lisa Johnson Gill Kitchen Tatjana Kovrona Heide Last Jane Marshall Natalie Martin Samantha Moore Suzannne Nevard Lucy Parker Rebecca Polley Emma Pye Nicola Richards Pauline Sanger Irina Shiels Sharon Silver Adiaih Shaw Cindy Taylor Jenni Tomlinson Edith Ellicott Bernice Watts Caroline Weatherby |
Student Support Manager (Mat Cover) Family Liaison Officer LSA LSA (Intervention Lead) LSA Student Support Manager LSA (Intervention Lead) LSA (Intervention Lead) LSA Coordinator of Learning Support LSA (Interventions with ELSA) LSA (Intervention Lead) LSA LSA (Intervention Lead) PLA Manager LSA (Intervention Lead) Student Support Manager LSA LSA (Intervention Lead) Student Support Manager LSA Student Support Manager Head of SENDCo Deputy SENDCo LSA (Intervention Lead) Student Support Manager |
Admin Support |
Jane Elliott Karen Garrad Lucy Kitson Kirsty Mason Ms Millis Sarah Munson Catherine Murphy Jo Neville Laura O'Connor Amber Spriggs Michelle Robinson Louise Wicks Amie Wilson
|
Receptionist Admin Assistant Student Reception/Reprographics Finance Officer Office Manager & Principal's PA Data Manager Examinations Officer Receptionist Medical/Administration Assistant Attendance Officer HR Officer Punctuality and Attendance Officer Admin Assistant
|
Facilities Management |
Julie Bardwell Jane Clarke Claire Fincham Julie Henderson Rachael Henderson Stacey Holmes Deborah King Rachael London Yasmin Smith David Totman Sonia Wilson |
Lettings Supervisor Site Manager Catering Assistant Kitchen Assistant Head of Kitchen Kitchen Assistant Cook Kitchen Assistant Lettings Supervisor Caretaker Cook |
IT Support |
Mr McGeagh |
IT Technician |